hotovo.jpg

Na vlásku

Na Vlásku, v anglickém originále Tangled, je americký animovaný hudební a romantický film studia Walt Disney z roku 2010. Do kin byl s českým dabingem uveden 27.1.2011.

Film na motivy Pohádky Locika Rapunzel od bratří Grimmů zrežíroval Byron Howard. Pro české diváky film přeložil Vojtěch Kostiha a český dabing zrežíroval Vojtěch Kotek. Píseň k závěrečným titulkům s českým názvem Chci jen to, co chci nazpívala Tereza Kerndlová. Píseň I See the Light byla nominována na Oscara.
Děj
Z nebe spadla zlatá kapička světla ze Slunce a vyrostla z něj krásná zlatá květina, která měla kouzelnou moc. Čarodějnice Gothel se květinou pravidelně omlazovala, aby zůstala po stovky let krásná a nesmrtelná.

Královna čekala dítě, ale velmi vážně onemocněla. Kouzelný květ, který pomáhal udržovat čarodějnici stále mladou, našli královi lidé a vyrobili z něj odvar, který vyléčil těžce nemocnou těhotnou královnu a způsobil to, že její nenarozené dítě bude mít po celý život nejen velmi dlouhé kouzelné zlaté vlasy i další kouzelné vlastnosti.

Královně se posléze narodila dcerka princezna Locika (v originále Rapunzel), ale čarodějnice jí z královského hradu unesla a zavřela do vysoké věže, jen tak mohla zůstat mladá, krásná a nesmrtelná. Tam Locika žila celých 18 let a čarodějnice, která jí tvrdila, že je její matka, jí nepustila ani na okamžik ven, naopak jí říkala, že svět je velmi nebezpečné místo a lidé by jí chtěli ukrást její 70 stop dlouhé zlaté vlasy s kouzelnou mocí, získanou z onoho čarovného květu.

Do věže se náhodou dostal mladý zloděj Evžen (Flynn), který společně se svými dvěma kumpány ukradl z královského hradu korunu a byl neustále pronásledován královskými vojáky a inteligentním koněm Maximem. Locika ale velmi toužila vidět na vlastní oči vypouštění lampionů, které vídávala každý rok v den svých narozenin z okna své věže (lampiony vypouštěli jak král s královnou tak i všichni lidé v království, kteří doufali, že se jejich královská princezna najde). Proto Locika donutila zloděje Evžena (Flynna), aby jí pomohl slézt z věže a dostat se do města, aby to vše viděla na vlastní oči. Evžen byl jako zločinec ale nestále hledán a pronásledován královskými vojáky a vysoce inteligentním koněm Maximem.

Čarodějnice ale zjistila její útěk z věže a společně s bývalými Flynnovými kumpány je celou cestu sledovala. Naopak na stranu Flynna a Lociky (a jejího chytrého chameleona Pascala) se přidala banda hrdlořežů z hostince U Zmuchlaného kačátka a nakonec i vojenský kůň Maximus (který se ve filmu chová jako lovecký pes a je nadán lidskou inteligencí), kterého si Locika ochočila.

Ve městě Locika zažila to, o čem celý život snila, ale vzápětí se bývalí kumpáni zmocnili Evžena (Flynna) a čarodějnice Lociky. Evžen byl dopaden královskými vojáky a jako zloděj byl veden na popraviště, ale hrdlořezové z hostince U Zmuchlaného káčátka společně s koněm Maximem, kterým Locika pomohla oživit jejich vlastní sny, jej zachránili. Ve věži zatím Locika přišla na to, že je vlastně ona ztracená princezna, jejíž obraz viděla na vlastní oči ve městě, ale čarodějnice se snažila nasilím udržet ve věži. Když se do věže vrátil Evžen, probodla jej, ale Evžen ještě než zemřel stihl Locice ustřihnout její dlouhé, zlaté a kouzelné vlasy. Čarodějnice v tu chvíli zestárla a vypadla ven z věže. Evžen zemřel, ale princeznina kouzelná slza jej opět probudila k životu. Oba se pak společně vydali do města za královskými rodiči. Celý příběh skončil happyendem, všichni hrdlořezové se dali na počestný život, kůň Maximus se stal generálem a oba hlavní hrdinové vládli společně svému království.
Obsazení
Čarodějnice Gothel - Donna Murphy, v českém znění Helena Vondráčková
Locika - Mandy Moore, v českém znění Ivana Korolová
Evžen Houžvička / Flynn Rychlík - Zachary Levi, v českém znění Vojtěch Kotek, zpívá Ondrej Izdný
Postavy, které nemluví
Zvířata
chameleon Pascal, princeznin největší kamarád, společník a přítel
inteligentní policejní kůň Maximus (Maxim), zvíře s lidskou inteligencí a psími vlastnostmi
Lidé
král, tatínek princezny Lociky
královna, maminka princezny Lociky
- (všichni podaní v království)
Hlavní rekvizity
Vlasy
Princezniny více jak 70 stop (přibližně 22 metrů) dlouhé zlaté vlasy, které mají kouzelnou moc při zpěvu zářit, uzdravovat a navracet mládí (podle textu písně: vracet čas a převracet osud). V závěru děje Evžen Locice tyto vlasy úmyslně odřízne střepem z rozbitého zracadla, vlasy tím ztratí svoji kouzelnou moc a zhnědnou (z Lociky se stane krátkovlasá bruneta). Locika tyto vlasy ale ve filmu používá i jako lano, laso a provaz. Při návštěvě královského města v den jejích 18. narozenin jí 4 místní dívenky upletou z vlasů obrovský cop.

Poznámka: Vzhledem k tomu, že Locika uprchne z domova den před svými 18. narozeninami a do města dorazí o jeden později, tedy o narozeninách, lze dovodit, že by přírůstek jejích kouzelných zlatých vlasů každý rok měl hypoteticky činil asi 1,2 metru, tedy cca 10 centimetrů měsíčně resp. přibližně tak 3 milimetry denně.
Královská koruna
Královská koruna (čelenka) s diamanty, kterou princezna Locika dostala od svých královských rodičů krátce po svém narození. Tu den před Locičinými 18. narozeninami ukradne z královského zámku Flynn Rychlík (vlastním jménem Evžen Houžvička) společně s bratry Stabbingtonovými a ukryje se s ní před nimi i policejním koněmm Maximem právě u uvězněné princezny Lociky ve věži. Poté, co Locika Flynna/Evžena omráčí pánvičkou a pracně jej schová do almary, objeví ráno ukradenou korunu aniž by vůbec tušila, že jde o její vlastní královskou korunu. Za Pascalovy asistence si ji odzkouší před zrzadlem. Před přicházející macechou Gothel ji ale honem ukryje ve velkém džbánu, posléze ji i s brašnou schová pod dřevěnými schody, které vedou do horního patra věže. Tam ji po jejím útěku z věže náhodně objeví její macecha Gothel, která ji použije k tomu aby přemluvila bratry Stabbingtonovy k Locičině únosu zpět do věže. Během rozhovoru s Locikou týž den večer jí korunku předá, Locika ji pak druhý den večer při vyjíďcena lodi během vypouštění lampionů vrátí Evženovi (stále ještě netušíc, že jde o její vlastní korunku). Evžen se rozhodne, že ji vrátí oběma bratrům. Ti, ale pod vlivem macechy Gothel už korunku nechtějí, chtějí se zmocnit mnohem cennějších kouzelných Locičiných zlatých vlasů, které znamenají věčné mládí a zdraví, Evžena spoutají a i s korunkou jej posadí na loď, kterou nasměřují ke královskému městu, Evžen je zde posléze zatčen i s korunou. Koruna se pak objeví v předposlední scéně filmu, kdy ji Locika, nyní už navrácená ztracená královská princezna, nosí na hlavě a Evžen ji opět odzicí jenom proto, aby mohl svou milovanou Lociku políbit.
Kuchyňská pánvička
Kuchyňská pánvička, kterou se Locika nejprve brání proti Evženovi, posléze proti bandě zločinců v hospodě U kačátka, pak ji použije i Evžen při obraně proti královské stráži, která se jej snaží zatknou, bojuje s ní i s koněm Maximem, Locika ji pak zakratko poté používá jako provizorní kutací nástroj i při jejich uvěznění ve vodě v zatopené skalní štole, pávička nakonec zafunguje i při Evženově vysvobozování z královského vězení. Na konci filmu se stane součástí oficielní výzbroje královské stráže.
Vlaječka
Vlaječka se symbolem království, kterou Evžen Locice koupí při návštěvě města, vlaječka pak Locice po jejím návratu do věže umožní zjistit, že právěona sama je tou ztracenou princeznou, kterou viděla na mozaikovém obraze ve městě. Královský symbol sám pak představuje jak Slunce, z jeho kapičkyvyrostlou kouzelnou květinu, z kouzelné květiny zrozenou princeznu Lociku s veledlouhými zlatými vlasy.
Technické zajímavosti
Film byl vytvářen celkem 6 let
K jeho tvorbě byla originálně použita kombinovaná klasická animační technika (tradiční animace) s počítačovou animací doplněná o nefotorealistické zobrazování.
Nejvíce technických problémů vzniklo kolem realistického zobrazení extrémně dlouhých ženských vlasů, které muselo být věrohodné i pro pohyb hlavní princezniny postavy jak na vzduchu tak i pod vodou, a to i ve 3D zobrazení. Pro tyto účely bylo nutno pohyb dlouhých vlasů modelovat podle skutečných ženských vlasů i podle jejich umělého fyzického modelu. Během tvorby filmu pak bylo následně nutné pro tyto speciální účely vyvinout zcela nový grafický software.
Původní záměr filmu vycházel z myšlenky, že výsledná grafická podoba díla by se měla snažit co nejvíce napodobit originální umělecký styl francouzského malíře Jeana-Honoré Fragonarda.
Poznámky
Děj filmu se fakticky odehrává ve fiktivní pohádkové říši, která je uměle graficky stylizována jakoby někam do vzdálenější evropské minulosti.
Přestože královští vojáci chodí v brnění, stříli pouze z kuší, jezdí na koni a používají chladné zbraně, se ve snímku hned dvakrát objeví moderní typ kladívkového klavíru, tištěné zatykače rozvěšené na veřejných místech, puzzle, které princezna Locika skládá ve své věži na počátku filmu. V textu písně Já svůj sen mám, kterou v hospodě U kačátka zpívá desperát s hákem na levé ruce, který je výborný klavírista, se objevuje odkaz na reálný svět v podobě zmínky o rakouském hudebním skladateli Wolfagangu Amadeovi Mozartovi, v téže písni se nachází i český text odkazující na trestní rejstřík.
Whacky Sun
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one